Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/drsarhad/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
زگیل تناسلی | درمان زگیل تناسلی | جراح و متخصص زنان و زایمان | دکتر مریم سرحدی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست

زگیل تناسلی معمولاً به شکل یکسری برآمدگی بر روی سطح پوست ظاهر شده و با ضخیم شدن پوست همراه می باشد. عامل ایجاد آن اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی است که مخاط و سلول های پوستی محل فعالیت و عضو هدف این ویروس می باشد.

 

زگیل تناسلی

 

راهای های انتقال ویروس HPV چیست؟

تماس اصطکاکی پوست با مخاط یا پوست راه انتقال این ویروس می باشد. در صورت ایجاد اصطکاک خراش های میکروسکوپی به وجود می آیند که زمینه نفوذ ویروس ها را فراهم می کنند. به همین دلیل می توان گفت که تماس جنسی شایع ترین راه انتقال ویروس پاپیلومای انسانی می باشد زیرا در حین رابطه جنسی دو سطح مقطع کاملاً با هم تماس پیدا کرده و به هم مالیده می شوند. مناطق فعال از نظر جنسی شایع ترین نقاطی هستند که درگیر ویروس اچ پی وی می شوند.

آیا کاندوم مانع از انتقال ویروز HPV می گردد؟

ویروس با وجود کاندوم منتقل نخواهد شد اما چون کاندوم قادر به پوشش کلیه سطح ناحیه تناسلی نیست لذا ممکن است ویروس ها از طریق قسمت هایی که به وسیله کاندوم پوشانده نشده اند انتقال پیدا کنند.

افراد باید توجه داشته باشند که حتی بعد از ناپدید شدن زگیل باز هم امکان انتقال آن وجود خواهد داشت.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

این زگیل ها غالباً و در بیشتر موارد فاقد درد بوده اما بسته به سایز و موقعیت قرارگیری شان ممکن است همراه با خارش و ناراحتی باشند. همچنین در برخی افراد وجود این زگیل ها توام با ترشح و ایجاد احساس ناخوشایند در آقایان و خانم ها خواهد شد.

لازم به ذکر است که اگر چندیدن زگیل تناسلی با هم ادغام شوند امکان افزایش اندازه آن ها تا چندین سانتی متر نیز وجود خواهد داشت.

انواع ویروس HPV

ویروس پاپیلومای انسانی دارای صدها گونه متفاوت است و موجودات مختلف به خصوص مهره داران را درگیر می نماید. تا به امروز حدود 170 گونه انسانی از این ویروس شناخته شده که قادر به درگیر کردن ارگان های مختلف بدن می باشند.

این ویروس ها با توجه به تاثیری که بر بافت ها داشته و رفتاری که با آن ها دارند به سه نوع پر خطر، کم خطر و خطر متوسط تقسیم می شوند.

  • کم خطر:  این نوع از ویروس ها تنها به شکل یک افزایش تولید سلول های مخاطی و پوستی بروز می کنند.
  • پر خطر: این نوع از ویروس ها با نفوذ به درون هسته سلول ها موجب ایجاد تغییراتی در ژنتیک سلول ها شده و در نهایت ژن های موثر در ایجاد سرطان را فعال می کنند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر