Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/drsarhad/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
زایمان طبیعی و سزارین | زایمان سزارین | جراح و متخصص زنان و زایمان | دکتر مریم سرحدی

زایمان طبیعی و سزارین

زایمان طبیعی و سزارین

زایمان طبیعی و سزارین : اغلب بانوانی که برای نخستین بار باردار می شوند استرس های بسیاری در مورد نحوه زایمان خود دارند و به همین علت سوالات زیادی در رابطه با روش های زایمان ذهن آن ها را به خود مشغول می کند.

امروزه به دلیل ترس ها و تصورات نابجایی که وجود دارد بیشتر خانم ها از انجام زایمان طبیعی سر باز زده و خواستار زایمان سزارین هستند؛ باید گفت که زایمان طبیعی به دلیل مزایای بی شمارش از لحاظ علمی و پزشکی بر زایمان سزارین اولویت دارد مگر در مواردی خاص که خطر ایجاد مشکل در جنین یا مادر به دنبال زایمان طبیعی وجود داشته و این روش برای آن ها مناسب نباشد.

 

زایمان طبیعی و سزارین

 

زایمان طبیعی

این روش از گذشته های دور تا به امروز برای به دنیا آوردن نوزادان استفاده می شده و حداقل عوارض ممکن را برای مادر و نوزاد او به همراه خواهد داشت.

اگر مشکل خاصی در مادر وجود نداشته و بارداری نرمال باشد انجام زایمان طبیعی نیاز به مصرف دارو یا مراقبت های خاصی نداشته و همزمان با شروع شدن دردهای مربوط به زایمان بیمار در بیمارستان بستری می گردد.

بیمار به منظور بررسی سلامت جنین و چک صدای قلب او در طی زایمان تحت مراقبت قرار گرفته و در این مدت قادر به راه رفتن، دوش گرفتن، خوردن مواد غذایی دلخواهش بوده و فقط در زمان های معاینه باید بر روی تخت دراز بکشد.

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی طی مراحل زیر انجام می گیرد:

  1. مرحله اول: در مرحله اول که به آن فاز نهفته گفته می شود دردهای زایمانی تا زمانی که دهانه رحم باز شود و برای خارج شدن نوزاد آماده گردد آغاز شده، مرتب می گردد و افزایش پیدا می کند.
  2. مرحله دوم: همان مرحله تولد نوزاد است که از زمان باز شدن دهانه رحم به طور کامل تا خروج نوزاد به طول می انجامد.
  3. مرحله سوم: در این مرحله فرد نیاز به مراقبت های خاصی همچون ماساژ رحمی دارد.

زایمان سزارین

در این روش از زایمان بیمار به طور معمول تحت بی حسی از کمر قرار گرفته و در برخی موارد به طور کامل بیهوش می شود و سپس پزشک با ایجاد برشی در شکم مادر و با تکنیک های به خصوص اقدام به خارج کردن نوزاد می نماید.

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین و مزایای زایمان طبیعی

به دلیل اینکه در حین زایمان طبیعی هیچ برشی روی بدن مادر ایجاد نمی شود لذا او سریع تر بهبود یافته و بسیار زودتر می تواند به زندگی عادی و انجام فعالیت های روزمره باز گردد.

ریسک عفونت در پی زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان سزارین است زیرا در این روش داخل شکم و رحم دستکاری نمی شود.

هورمون درد تاثیر زیادی در تکامل تنفس و خارج شدن مایع امینوتیک از ریه ها دارد این هورمون به میزان زیاد در حین زایمان طبیعی ترشح می شود که همین امر موجب کاهش ریسک بروز مشکلات تنفسی پس از زایمان طبیعی می شود.​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر