زایمان بدون درد

زایمان بدون درد چیست؟

زایمان بدون درد روشی است که متخصص زنان و زایمان در مشهد یا هر شهر دیگری از آن برای خانم هایی بهره می گیرد که تمایل به انجام زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن فرزند خود داشته ولی به دلیل ترس از درد از انجام آن امتناع می نمایند.

سال هاست که از دو روش زایمان طبیعی و سزارین برای به دنیا آوردن نوزادان بهره گرفته می شود، امروزه پزشکان با استفاده از بی حسی اپیدورال به کاهش درد ناشی از زایمان طبیعی کمک کرده و این امر موجب به دنیا آمدن نوزاد با تحمل کمترین درد برای مادران می گردد.

 

زایمان بدون درد

 

بی حسی اپیدورال چیست؟

بی حسی اپیدورال موجب سرکوب درد مداوم در ناحیه تحتانی بدن شخص شده و شرایطی را برای مادر فراهم می نماید که بدون انجام بیهوشی احساس درد نداشته باشد.

برای انجام این روش پزشک از طریق لوله ای مخصوص اقدام به وارد کردن داروهای ضد درد به منطقه ای در ناحیه ستون فقرات فرد می نماید. این دردها موجب قطع ارتباط پیام های درد از سمت نخاع به سمت مغز می شوند.

نکته قابل توجه در ارتباط با این روش این است که تزریق اپیدرم توسط متخصص بیهوشی صورت می گیرد.

نحوه انجام زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

در این روش متخصص بیهوشی با استفاده از مواد خاص به ضدعفونی کردن پشت مادر باردار پرداخته و سپس اقدام به وارد کردن یک سوزن توخالی به استخوان های کوچک ستون فقرات می نماید.  زمانی که سوزن در فضای مخصوص یعنی فضای اپیدورال قرار گرفت لوله ای نازک به نام کاتنر در فضا قرار داده شده و سوزن برداشته می شود.

در مرحله بعدی داروی ضد درد از طریق این لوله به درون بدن مادر وارد شده، اعصاب انتقال دهنده حس درد سرکوب شده و در نتیجه درد فرد کم می شود. با این کار مادر کمترین درد از انقباضات رحمی و خارج شدن نوزاد از رحم را متحمل شده و خاطره خوبی از زایمان طبیعی خواهد داشت.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر