Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/drsarhad/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
درمان خشکی واژن | خشکی واژن | جراح و متخصص زنان و زایمان | دکتر مریم سرحدی

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن : یکی از مشکلاتی که بیشتر خانم ها در طول زندگی خود به آن دچار شده و موجب اذیت و ناراحتی آن ها می شود، خشکی واژن یا آتروفی واژن می باشد.

خشکی واژن چیست؟

کاهش تولید استروژن مهم ترین عامل ابتلای خانم ها به آتروفی واژن می باشد به همین دلیل است که این مشکل در خانم های یائسه که میزان تولید هورمون استروژن در آن ها پایین است بیشتر از سایرین مشاهده می شود.

سوزش و خارش از جمله متداول ترین مشکلات ناشی از خشکی واژن بوده و از دیگر مشکلاتی که این عارضه در افرا ایجاد می کند می توان به خونریزی از واژن ، ایجاد مشکل در عمل ادرار کردن و کاهش میزان کیفیت رابطه جنسی اشاره کرد.

هنگامی که واژن دچار خشکی می شود بسیار حساس و شکنده شده و نیاز به مراقبت و رسیدگی فراوان و اساسی دارد. اگر به درمان خشکی واژن اهمیت نداده و به موقع برای آن اقدام نکنید ممکن است به مشکلاتی همچون افتادگی مثانه و گشاد شدن واژن دچار شوید.

 

درمان خشکی واژن

 

دلایل خشکی واژن

همانطور که پیش تر گفتیم دلیل اصلی آتروفی واژن، تغییرات هورمونی می باشد که محدود به سن خاصی نیز نبوده و هر خانمی با هر سنی ممکن است به دلیل کاهش تولید هورمون استروژن به این مشکل دچار شود.

  • با این وجود می توان از موارد زیر به عنوان موثرترین عوامل بروز آتروفی واژن نام برد:
  1. برداشتن تخمدان: خانم هایی که بر اثر موارد مختلفی همچون بیماری، ناگزیر به برداشتن تخمدان های خود می گردند همیشه با مشکل خشکی واژن دست و پنجه نرم خواهند کرد.
  2. شیردهی: قرار گرفتن در دوره شیردهی موجب کم شدن هورمون استروژن و در نتیحه ابتلای فرد به خشکی واژن می شود که طبیعی و موقتی می باشد.
  3. مصرف برخی داروها: بعضی از داروها دارای تاثیراتی هستند که به موجب آن ها تولید هورمون استروژن در بدن فرد کاهش می یابد.
  4. استفاده از دوش های واژینال
  5. کم کاری تخمدان ها
  6. انجام شیمی درمانی و پرتودرمانی به طور همزمان

نحوه تشخیص و درمان خشکی واژن

خشکی واژن به طور معمول با انجام معاینات واژینال تشخیص داده می شود ولی در بعضی موارد خاص پزشک ممکن است از روش های تشخیصی دیگری همچون آزمایش خون، سونوگرافی و آزمایش پاپ اسمیر بهره بگیرد.

بعد از اینکه پزشک تشخیص داد که فرد به آتروفی واژن دچار است اقدام به درمان این مشکل با روش های مختلفی همچون لیزر درمانی، تجویز هورمون استروژن، حلقه های واژینال، شیاف های مهبلی، استفاده از قرص های استروژنی و کرم های موضعی می نماید.

باید بگوییم که بهترین، کارآمدترین و مناسب ترین روش برای درمان خشکی واژن استفاده از لیزر مونالیزا تاچ می باشد که دکتر مریم سرحدی در مطب خود از این دستگاه برای درمان آتروفی واژن بهره می گیرند.

 

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر