بارداری پوچ

بارداری پوچ چیست؟

به موجب بارداری پوچ که در اصطلاح پزشکی به آن بارداری مولار اطلاق می شود، اسپرم و تخمک با هم لقاح پیدا می کنند اما جفت به جای رشد طبیعی به شکل توده ای از کیست ها در می آید؛ به بیان دیگر در بارداری مولار، با انجام سونوگرافی هیچ جنینی مشاهده نمی شود.

بارداری هنگامی اتفاق می افتد که بین اسپرم مرد و تخمک زن لقاح ایجاد شود. در این شرایط اسپرم مرد وارد تخمک زن شده و به این ترتیب لقاح انجام می شود.

در برخی موارد با وجود اینکه نتیجه تست بارداری مثبت است ولی علائمی از حاملگی در افراد دیده نمی شود که در اصطلاح به این حالت، بارداری پوچ یا حاملگی پوچ گفته می شود. منطقه ای بسیار کوچک به نام ساک حاملگی در اولین سونوگرافی دیده می شود که جنین به مرور زمان در آن رشد می نماید ولی در صورت حاملگی پوچ ، تخمکی که لقاح پیدا کرده در رحم لانه گزینی می نماید و در این ساک رشد نمی کند.

 

بارداری پوچ

 

انواع حاملگی پوچ

این نوع از بارداری به دو نوع کامل و جزئی تقسیم می شود.

  1. بارداری کامل : جفت و جنین هر دو در این نوع حاملگی در رحم وجود ندارند.
  2. بارداری جزئی : رشد جنین در حاملگی پوچ جزئی غیر طبیعی بوده اما رشد جفت تا حدی طبیعی می باشد؛ به بیان دیگر در این نوع حاملگی، رشد جنین ناهماهنگ و ناقص بوده و در نهایت زنده نخواهد ماند.

علت حاملگی پوچ چیست؟

این نوع حاملگی به طور معمول در اثر مشکلات کروموزومی به وجود می آید با این حال عواملی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم احتمال ابتلا به بارداري پوچ را تا حد زیادی افزایش می دهند:

  • داشتن سابقه بارداری پوچ
  • سن مادر (بالای 35 و پایین 20 سال)
  • ابتلای مادر به بیماری های مزمن
  • آزمایشات بیوپسی کوریون و آمنیوسنتز
  • مشکلات رحمی و سرویکس

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر